Evropska komisija sprejela nov sveženj predlogov za poenostavitev pravil EU

26 Februar 2025

Evropska komisija je predstavila nov sveženj ukrepov za poenostavitev zakonodaje EU, Omnibus I in Omnibus II, ki združujejo predloge na več povezanih zakonodajnih področjih. Zajemajo pomembne spremembe na področju trajnostnega poročanja in skrbnega pregleda podjetij, ki bodo pripomogle k večji učinkovitosti in zmanjšanju administrativnega bremena. S tem bo podjetjem omogočen laži prehod k trajnostnim poslovnim praksam, ob ohranjanju ključnih ciljev trajnostnega razvoja.

Zmanjšanje upravnih bremen in podpora malim ter srednjim podjetjem

Komisija si prizadeva za obsežno poenostavitev pravil, kar vključuje najmanj 25-% zmanjšanje upravnih zahtev, pri čemer bodo mala in srednja podjetja (MSP) razbremenjena za vsaj 35 %. Med ključnimi spremembami so:

  • Zmanjšanje obsega podjetij, ki morajo poročati o trajnosti, kar pomeni, da bo približno 80 % podjetij izvzetih iz direktive o trajnostnem poročanju.
  • Odlog zahtev poročanja za podjetja, ki bi morala začeti poročati v letih 2026 in 2027, do leta 2028.
  • Poenostavitev mehanizmov trajnostnega financiranja, vključno z bolj jasnimi pravili za taksonomijo EU.

Učinkovitejše trajnostno poročanje

V okviru predloga bo poročanje prilagojeno na največja podjetja, ki imajo najmočnejši vpliv na okolje in družbo. To bo omogočilo bolj ciljno usmerjeno poročanje, hkrati pa bo MSP olajšan dostop do trajnostnega financiranja.

Dodatno bo uvedena možnost prostovoljnega poročanja za podjetja, ki želijo ohraniti dostop do trajnostnih investicij, prav tako pa bo prag za poročanje o taksonomiji zmanjšan za 70 %.

Podpora odgovornemu poslovanju in poenostavitev skrbnega pregleda

Poenostavitve na področju skrbnega pregleda v podjetjih bodo zmanjšale stroške in kompleksnost zahtev, zlasti za MSP. Med ključnimi ukrepi so:

  • Osredotočanje skrbnega pregleda na neposredne poslovne partnerje, kar zmanjšuje birokratske ovire za mala podjetja v dobavni verigi.
  • Zmanjšanje pogostosti rednih ocenjevanj in spremljanja partnerjev z vsakoletnih na petletna.
  • Harmonizacija zahtev glede skrbnega pregleda za enake konkurenčne pogoje v EU.

Vir: Evropska komisija.